Kaç Kişiyle Oynanır?

Voleybol ülkemizde de çok yaygın olarak oynanan file ile bölünmüş bir alanda oynanan takım sporudur.Her takımda 6, toplam 12 kişi ile oynanır. Bir takım 12 kişi olarak sahaya çıkar, 6 sı oyunda olmak üzere 6 adet de yedek oyuncu bulunur. Voleybolda oyuncular farklı isimlerle isimlendirilir.

Voleybol Saha Ölçüleri Nedir?

Voleybol oyun alanı Oyun alanı, 18x9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır.

Voleybolun Gelişimi

Voleybolu ilk bulan kişi Amerikalı WilliamG. Morgan’dır (Vilyım Morgın, 1895).Beden eğitimi dersi verdiği insanların sıkılmasını önlemek ve daha eğlenceli bir spor yapmak için bu oyunu bulmuştur (2.görsel). Oyun ilk önceleri “mintonette” adı ile bilinirken daha sonra “volley ball” adını almıştır. 1952’de ABD Voleybol Birliği bu iki sözcüğü birleştirerek “volleyball” biçiminde yazılmasına karar vermiştir

Oyun Sahasının Yüzeyi

Voleybol oyun alanı Oyun alanı, 18x9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır

Oyun Alanındaki Çizgiler

Bütün çizgiler 5 cm. genişliğindedir. Çizgiler, zeminden ve diğer çizgilerden farklı ve açık renkte olmalıdır.

Sınır çizgileri

İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.

Orta çizgi

Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9 x 9 m. boyutlarında iki eşit alana böler. Bu çizgi, filenin tam altından iki yan çizgi arasında uzanır.

Hücum çizgisi

Her oyun alanında orta çizginin tam ortasından geriye doğru 3 m.’lik bir hücum çizgisi çizilir. FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda hücum çizgisi yan çizgilerden itibaren toplam 1.75 m.’lik kesik çizgilerle uzatılmıştır. 5 cm. eninde, 15 cm. boyundaki bu 5 adet kısa çizgi 20 cm. aralıklarla çizilmelidir.

@ 2019 SporKolik Web Sitedir.